Alkohol jest używką, która towarzyszy nam od tysięcy lat. Już starożytni Sumerowie pili sikaru – sfermentowany napój drożdżowy o niskim stężeniu alkoholu. W średniowieczu duża część zakonów warzyła piwo na własny użytek. Tradycja picia piwa i innych trunków przetrwała do dnia dzisiejszego, i obecnie staje się coraz większym problemem. Wiele osób nie zna umiaru i spożywa alkohol zbyt często – głównie żeby się odstresować i dobrze bawić, lecz z czasem może się to przerodzić w poważny nałóg  – alkoholizm. Jak pokazują najnowsze badania alkoholizm jest problemem globalnym – na każdym kontynencie znajdziemy osoby mające problemy z nadużywaniem alkoholu.

Według badań przeprowadzonych przez WHO w 2010 roku Polska zajmuje 3 miejsce pod względem ilości alkoholu spożywanego na jednego mieszkańca. Statystycznie mieszkaniec Polski wypija ok. 24 litrów spirytusu na rok. Liderem w tej niechlubnej statystyce jest Kazachstan, a drugie miejsce zajmuje Mołdawia. W Europie najlepiej wypadają Włosi (6 litrów rocznie na mieszkańca) oraz Skandynawowie (7,5 do 9 litrów). Poza Europą niekorzystnie wypadły takie kraje jak: RPA, Kanada i Australia – we wszystkich wypadkach ilość alkoholu wahała się pomiędzy 10 a 12 litrami rocznie. Wiele osób kwestionuje jednak wiarygodność badań, ponieważ opierają się one na danych od osób, które przyznały się do spożywania alkoholu. Dla część badanych temat spożywania alkoholu mógł być krępujący  i mogły one nie przyznać się do picia bądź skłamać. Czy w związku z tym to Polska miała najszczerszą grupę respondentów. Tego się niestety nie dowiemy, ale dane z Polski są bardzo niepokojące.


W przypadku alkoholizmu bardzo dobrym rozwiązaniem jest alkoholoodtrucie – zabieg przeprowadzany jest w klinice Praktyka24: http://www.praktyka24.pl/Oferta/Odtrucie-poalkoholowe-24h

[ratings]